În perioada 9-15 iulie 2019, studenții anului II de la specializarea Etnologie a  Facultății de Litere, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, împreună cu profesorii coordonatori, au participat la tabăra de vară/practică etnologică în satele din bazinul Șimleului, în special în satul Bădăcin, jud. Sălaj.

Tabăra s-a desfășurat în cadrul unui proiect anual mai larg al Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj, „Prelegeri teoretice și aplicații concrete în cercetarea etnografică”, având următoarele obiective: cunoașterea obiceiurilor și tradițiilor specifice satelor sălăjene, deprinderea cursanților cu metodele anchetelor etnografice de teren, aplicarea concretă a instrumentelor utilizate în cercetarea etnografică de teren, chestionarea memoriei culturale a subiecților, realizarea unor studii de caz cu subiect etnografic, culegerea materialului etnografic și folcloric din satele sălăjene și publicarea rezultatelor cercetării.

Întâlnirea studenților noștri cu păstrători ai valorilor tradiționale din comunitatea bădăcineană a scos la lumină elemente identitare ale portului popular, particularități ale arhitecturii vechi, obiceiuri locale, produse specifice gastronomiei locale, între care renumitele plăcinte de Bădăcin. Alese mulțumiri adresăm, la finalul perioadei de practică, părintelui Cristian Borz și familiei d-lui pentru grija cu care ne-au condus pașii în lumea satului românesc de la poalele Măgurii și ne-au facilitat întâlnirea cu oamenii săi și cu povestea unuia dintre cei mai prestigioşi oameni politici din istoria României, Iuliu Maniu.

Profesori coordonatori:

• dr. Natalia Lazar