Studenții Facultății de Litere, specializarea Etnologie, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, UTCN, au participat la inaugurarea Colecției Muzeale ”Huțulii Maramureșeni din Repedea”, com. Repedea, Maramureș. Colecția a fost realizată ca urmare a unui Proiect cultural co-finanțat de AFCN.
Mulțumim mult domnului Vasile Popovici pentru invitație și pentru modul de implicare în redescoperirea identității ucrainienilor-huțuli din Maramureș. Îi mulțumim managerului proiectului, domnul Ionică Pîrvu.
Studenții și masteranzii din cadrul domeniului Studii Culturale, Facultatea de Litere, Baia Mare vor deveni parteneri pentru desfășurarea unor activități de practică și de cercetare a zonei în cadrul acestui muzeu.