Ministerul Educației, Culturii și Cercetării și Institutul Patrimoniului Cultural din Republica Moldova

organizează, în format online,

Conferința științifică internațională Valorificarea patrimoniului etnocultural în cercetare și educație,

ediția a V-a,  în data de 24 noiembrie 2020, Chișinău.

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord din Baia Mare și Facultatea de Litere sunt parteneri ai acestei manifestării științifice internaționale,
alături de  Facultatea de Filologie și Istorie, Facultatea de Arte plastice și Design, UPS „Ion Creangă”,  Facultatea de Istorie și Filosofie a USM.

În cadrul acestei conferințe au susținut lucrări nouă reprezentanți ai Domeniului Studii Culturale din cadrul Facultății de Litere din Baia Mare, trei cadre didactice și șase studenți din cadrul masteratului Etnoturism/Etnologia și turismul cultural.

Ariile tematice ale conferinței:

• Educația prin patrimoniu / Tradiție și inovație în cultura populară / Patrimoniul istoric și etnocultural / Conservare, valorificare și promovare a patrimoniului cultural/ Valorificarea artei și arhitecturii tradiționale.

Vezi PROGRAMUL CONFERINȚEI