În Preluca Nouă, claca e un eveniment al satului întreg. După rudenie, după fărtății, după vecinătăți, după prietenii, după leat, după dar, după omenie… o întreagă rețea de fire întinse și subțiri, câteodată – aproape invizibile, leagă această comunitate frumoasă. Dar, ca într-o pânză de păianjen, orice mișcare străină se resimte la capătul zilelor… Așa că, și noi, încet, încet, de-a lungul unei zile minunate trăite la Preluca Nouă, am încercat să învățăm să fim… prelucani.

Filmăm, tăiem cartofi și morcovi, facem fotografii, cosim, greblăm, cântăm, jucăm… ne bucurăm să fim studenți la etnologie! ‍🎓
Vă mulțumim, prieteni dragi din Preluca Nouă!

🎬(„Claca de coasă de la Preluca Nouă. Priviri contemporane” – imagine și montaj, Daniel Pop – Facultatea de Litere – ETNOLOGIE – Baia Mare)