Clacă la secerat, Suciu de Jos – cercetare de teren – 24 iulie 2021

Organizatori: Asociația Zestrea Suciului, Muzeul de Etnografie și Artă Populară Maramureș; partener Facultatea de Litere din Baia Mare, domeniul Studii Culturale – Etnologie.

”Pentru ca ziua să ne fie deplină, ne-am dus în altă clacă, căci e vremea secerișului și boabele nu trebuie să se risipească.
Mulțumim organizatorilor: Asociația Zestrea Suciului, Muzeul de Etnografie și Artă populară Maramureș; partener Facultatea de Litere din Baia Mare, domeniul Studii Culturale, CUNBM.
Oaspeți dragi, veniți din Rogoz, din Suciu de Sus, din Agrieș, din Baia Mare, din Bistrița etc., au dorit să fie părtași la un astfel de moment în care munca a devenit prilej de mare sărbătoare. Mulțumim rapsodului popular Teodora Purja, tezaur uman viu, pentru bucuria de a ne fi fost alături și în muncă și în cântec.
Cele câteva ore petrecute împreună au fost prilej de redescoperire a funcțiilor clăcii și de transmitere mai departe, către tineri și copii, a unor practici și a unui mod de a trăi împreună în armonie, ce nu trebuie uitate.” (conf. univ. dr. Delia SUIOGAN)