În zilele de 23 – 25 noiembrie 2023, a avut loc la Bistrița Conferința anuală a Asociației de Științe Etnologice din România (ASER), cu titlul „Pentru o etnologie a (bunei) conviețuiri”.

Specialiști din întreaga țară în etnologie, dar nu numai, au prezentat lucrări în paneluri precum: „Perspective și cercetări actuale”, „Studii de caz”, „Folclor muzical/Etnomuzicologie/Etnocoreologie”, „Patrimoniu cultural, meșteșuguri și arte”, „Documentarea etnologică și audiovizualul”, „Minorități, minoritari și regiuni”, „Cercetarea diversității și diversitatea cercetării” etc.

Anul acesta, pentru prima dată, au fost invitați tineri studenți, masteranzi și doctoranzi pentru a-și prezenta observațiile lor de teren legate de aspecte variate ale patrimoniului cultural.

Domeniul Studii Culturale (Etnologie și Etnoturism) din cadrul Facultății de Litere, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, UTCN a propus și a organizat un panel cu titlul „O altă abordare a etnologiei <<conviețuirii>>”(ASER Junior II).

Panelul a fost coordonat de: conf. univ. dr. Delia Suiogan, lector univ. dr. Natalia Lazar și asistent univ. drd. Florin-Vasile Pop.

Echipa de studenți și de masteranzi a fost formată din: Paul Torac, Mihai Hrincescu, Daniel Pop, Mirela Badea, Adrian Man, Cristina Petrea Potovaru, Florica Sitar Chira, Vasile Chira. Au dus cu ei însă și preocupările, ideile colegilor lor, cu care au făcut o echipă frumoasă în cercetările de teren și în dezbaterile din cadrul cursurilor și seminarelor.

Mulțumim mult organizatorilor pentru cadrul oferit pentru desfășurarea unor dezbateri diverse și interesante, pentru frumoasele vizite și excursii tematice propuse participanților la Conferință.