Conferință online ”La înnoirea Timpului. Polisemia unei sărbători. Sfântul Andrei/Indreiul/Sânandrei/Moș Andrei”

Domeniul STUDII CULTURALE din cadrul Facultății de Litere, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, organizează, duminică, 29 noiembrie, începând cu ora 19, Conferință online ”La înnoirea Timpului. Polisemia unei sărbători. Sfântul Andrei/Indreiul/Sânandrei/Moș Andrei.

Organizatori:
  • Facultatea de Litere, CUNBM; Domeniul Studii Culturale;
  • Cercul de Etnologie și Antropologie Culturală ”Ion Chiș Șter”.
Coorganizatori:
  • studenții specializării Etnologie, anul I;
  • Grupul de lucru ”Etnologie chiar și în pandemie”, coordonat de Domeniul Studii Culturale;
  • Revista ”Vatra Chioreană”.
Parteneri:
  • Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Baia Mare;
  • Muzeul Maramureșului din Sighetul Marmației;
  • Ansamblul Folcloric Studențesc ”NORD”, al CUNBM

Invitat de onoare: pr. conf. univ. dr. Constantin Necula

Comitet de organizare:
  • conf. univ. dr. Delia Suiogan,
  • asist. univ. dr. Natalia Lazar,
  • cadru asociat, dr. Liliana Voș,
  • asistent univ. drd. Florin-Vasile.

Activitatea se desfășoară sub forma conferințelor în plen, dorindu-se un dialog între toți cei prezenți!

Conferința se va desfășura pe platforma ZOOM – duminică, 29 noiembrie, începând cu ora 19

UPDATE:

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Facultatea de Litere, Domeniul: Studii Culturale, Specializările: Etnologie și Etnologia și turismul cultural – Etnoturism, Cercul de etnologie și antropologie ”Ion Chiș Șter”, au organizat ieri conferința cu titlul: ”La înnoirea timpului. Polisemia unei sărbători. Sfântul Andrei/Indreiul/Sânandrei/Moș Andrei”.
Manifestările dedicate ”Nopții Sfântului Andrei” sunt la a treia ediție. Am început cu două ateliere de lucru, în anii 2012, 2013, continuând cu această conferință, desfășurată online, în data de 29 nov. 2020, între orele 19-23.
În cadrul conferinței, l-am avut ca invitat de onoare pe pr. conf. univ. dr. Constantin Necula, căruia îi mulțumim pentru prezentarea făcută în fața celor peste 70 de participanți.
Au susținut lucrări, au prezentat înregistrări ale unor interviuri obținute în urma unor cercetări de teren: cadre didactice, studenți și masteranzi din cadrul Domeniul Studii Culturale, dar și alți invitați. Acestea au urmărit decodarea multiplelor aspecte ce trebuie aduse în discuție în legătură cu sărbătoarea din data de 30 noiembrie.
Mulțumim pentru implicare partenerilor manifestării științifice: Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară din Baia Mare, Muzeul Maramureșului din Sighetul Marmației, Revista ”Vatra Chioreană”.