Workshop-ul online dedicat Zilei Românilor de Pretutindeni a avut loc duminica, 31 mai 2020, în cadrul întâlnirilor ”Etnologie… chiar și în pandemie”. Organizatori: · Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Facultatea de Litere, Domeniul: Studii Culturale, Specializările: Etnologie și Etnoturism/Etnologia și turismul cultural · Cercul de etnologie și antropologie Ion Chiș Șter, Facultatea de Litere, CUNBM, UTCN ; În parteneriat cu: · Consulatul General al României la Gyula, Ungaria, · Consulatul României la Solotvino, Ucraina, · Asociația A-DOR, Paris, · Ansamblul Folcloric Național Transilvania, · Ansamblul Folcloric Studențesc Nord al CUNBM, · Revista Vatra Chioreană.

În cadrul workshop-ului, la care s-au înscris peste 160 de persoane, au fost inițiate peste 100 de discuții și comentarii despre solidaritate, unitate, valori și repere identitare, dorul de acasă; s-au prezentat albume foto/ alte materiale relevante cu privire la evenimente culturale și științifice organizate în comunitățile istorice românești și în diaspora românească; au fost înaintate propuneri privind introducerea unui curs de Cultură și civilizație românească în școală, la toate nivelele, începând cu clasa a V-a; au fost prezentate rezultatele unor cercetări de teren care și-au propus identificarea unor elemente de identitate culturală și lingvistică a românilor din comunitățile istorice românești, respectiv, din diaspora și s-au analizat evenimente recente care au condus la schimbările lumii contemporane, în contextul migrației și globalizării. De asemenea, pentru această întâlnire on-line, am avut bucuria să primim mesajele de felicitare și susținere ale domnului consul general al României la Gyula, Florin Vasiloni și ale domnului consul al României la Solotvino, Grațian-Florin Pârvu.

Vă mulțumim tuturor pentru participare!

Coordonatori:• Asist. univ. dr. Natalia Lazar; • Conf. univ. dr. Delia Suiogan; • Asist. univ. drd. Florin Vasile Pop; • Dr. Liliana Gabriela Voș

Coorganizatori: • Conf. univ. dr. Ioan-Mircea Farcaș; • Lector univ. dr. Ioan-Claudiu Fărcaș; • Iuliana Dăncuș, director Ansamblul Folcloric Național Transilvania