Ne propunem o revenire asupra seriei de evenimente culturale și științifice desfășurate în perioada 20-23 septembrie în Baia Mare sub semnul Galei „Tezaure Umane Vii 2023”.

Organizatori: Ministerul Culturii, prin Comisia Națională de Salvgardarea Patrimoniului Cultural Imaterial; Consiliul Județean Maramureș; Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș; Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, prin Facultatea de Litere și Muzeul Maramureșan Sighetul Marmației.

Parteneri: Institutul Patrimoniului Cultural Republica Moldova; Academia de Cultură și Arte, Zakarpatia, Ucraina; Ansamblul Folcloric Național „Transilvania” și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Liviu Borlan” Maramureș.

Amintim principalele evenimente desfășurate în Baia Mare și în alte localități din județul Maramureș în acest context:

• Miercuri, 20 septembrie – „Viu Grai”, desfășurat la Muzeul Satului Baia Mare, a cuprins: prezentarea colecției Nicolae Pițiș – Tezaur Uman viu 2011; expoziția fotografică Nicolae Rafael Stoian; recitalul Mariei Casandra Hauși;
  • Joi, 21 septembrie – Conferința cu participare internațională „Patrimoniu Cultural Imaterial în contextul păstrării și valorizării Peisajului cultural”, desfășurată la Facultatea de Litere din cadrul Centrului Universitar Nord din Baia Mare, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca. Conferința a fost organizată cu ocazia marcării a 20 de ani de la semnarea „Convenției UNESCO privind salvgardarea patrimoniului cultural imaterial”. Evenimentul științific a fost organizat sub patronajul Comisiei Naționale a României pentru UNESCO. Conferința a avut cinci secțiuni: I. „Patrimoniul Cultural Imaterial – perspectivă sincronică, perspectivă diacronică”; II. „Memoria și peisajul cultural”; III. „Abordarea intregrată a patrimoniului cultural. Elemente asociate – Lista Patrimoniului Mondial, Lista Reprezentativă a Patrimoniului Cultural Imaterial al Umanității, alte elemente”; IV. „Educația pentru patrimoniul cultural”; V. „Varia”. Manifestarea științifică a reunit aproximativ 80 de specialiști, doctoranzi, masteranzi și studenți din: România, Republica Moldova, Ucraina.
  • Joi, 21 septembrie – Gala „Tezaure Umane Vii 2023”, desfășurată la Teatrul Municipal Baia Mare. Evenimentul i-a adus în Baia Mare pe cei care în anul 2023 au primit titlul onorific de ”Tezaur Uman Viu”: Petruț Chirteș, județul Mureș; Elena Ciocoiu, județul Iași; Constantin Ciubotărița, județul Botoșani; Simion Drînda, județul Cluj; Emilia Zamfira Grosoș, județul Satu Mare; Marilena Iosifaru, județul Argeș; Dumitru Mecleș, județul Maramureș; Gheorghe Olteanu, județul Iași; Francisc Vasile Rîza, județul Mureș; Moise Țeavă, județul Prahova, Ileana Țîrliman, județul Botoșani; Constantin Vasile, județul Argeș.
  • Vineri, 22 septembrie – Workshop „Rolul comunităților în prezervarea și promovarea elementelor de Patrimoniu Cultural Imaterial”. Workshop-ul a presupus o „călătorie a cunoașterii” prin Maramureș: Desești; Săcel – Vasile Șușca și Dumitru Mecleș – Tezaure Umane Vii; Sighetu Marmației, Muzeul Satului Maramureșean „Mihai Dăncuș”; Săpânța – „In memoriam Dumitru Pop Tincu – Tezaur Uman Viu 2021”

Filmul de prezentare, realizat de Daniel Pop, videograf, masterand în cadrul Domeniului Studii Culturale, specializarea Etnoturism/Etnologia și turismul cultural, credem că este grăitor pentru ceea ce s-a întâmplat în cele patru zile în Baia Mare.