Workshop Icoana – repere identitare, repere spirituale. Organizatori: Asociația Românilor din Valencia – AROVA, Asociația Țărilor din Europa de Est – ASESTEMUR, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Facultatea de Litere, Domeniul Studii Culturale. Parteneri: Parohia Ortodoxă Română Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil Valencia, Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș, Asociația Rădăcinilor Străbune, Asociația culturală Mara Oaș (26.11.2022, online)

Icoanele – oglinzi în care se reflectă veşnicia, cheile care ne descuie uşile lumii inteligibile, porţi sau ferestre deschise spre acel cer şi pământ nou…
Am avut marea bucurie de a participa la workshopul „Icoana – repere identitare, repere spirituale”, organizat de noi, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Facultatea de Litere, Domeniul Studii Culturale, împreună cu Asociația Românilor din Valencia – AROVA, Asociația Țărilor din Europa de Est – ASESTEMUR, Asociația Culturală Filo-Elenă Eleftheria Brăila, Parohia ortodoxă română Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, Valencia, Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș, Asociația Rădăcinilor Străbune, Asociația culturală Mara Oaș.
Program:
● Conf. univ. dr. Delia Suiogan, „Icoana – imagine și simbol”,
● Lector univ. dr. Natalia Lazar, „Repere culturale și spirituale ale Neamului. Icoana, fereastră spre Cer”,
● Daniel Pop, Natalia Lazar, „Icoana – simbol și semnificare, tradiție și valorizare (reportaj etnologic)”,
● Laura Haraga, Asociația Culturală Filo-Elenă Eleftheria Brăila, „Arta iconografică bizantină”,
● Asist. univ. drd. Florin-Vasile Pop, „Aspecte mitico-magice în iconografia bisericilor de lemn maramureșene”,
● Maria Casandra Hauși, „VăzDuh – muzică străveche din Maramureș”,
● Ioan Teglaș, Măriuca Verdeș, „Noblețea icoanelor vechi din Țara Maramureșului (reportaj etnologic)”,
● Măriuca Verdeș, „Școala rădăcinilor străbune – tehnici de realizare a icoanelor pe sticlă în Maramureșul istoric”.
Moment artistic – Copiii din parohia Valencia. Mulțumim, tuturor, pentru împreuna-bucurie!
text: lector univ. dr. NATALIA LAZAR