Joc la Șură – cercetare de teren – locație „la Pepinieră”, comuna Suciu de Sus, organizatori Consiliul Județean Maramureș și Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, partener Asociația „Teleleu din Maramureș”, 12 septembrie 2021

Anul acesta am avut bucuria să participăm și să fim parteneri la câteva evenimente frumoase ale oamenilor faini din comuna Suciu de Sus: în plină vară, la clăcile de la secerat grâul de la Aurelu` Tașulii și Aurel Șanta, apoi, mai spre toamnă, la întâlnirile sătenilor și lăturenilor sub forma danțului sau jocului la șură. Cel mai recent eveniment s-a desfășurat duminică, 12 septembrie 2021 – Joc la Șură, într-un loc de un pitoresc aparte, „la Pepinieră”, comuna Suciu de Sus. Gazdele (Asociația „Teleleu din Maramureș”, Consiliul Județean Maramureș și Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”) au reușit să readucă în sufletul participanților bucuria de a fi împreună, în haine tradiționale, ca într-o mare familie ce se reunește sub ritmul muzicii și-al jocului. În acest fel, cu entuziasmul bine cunoscut și cu sufletul deschis, Ovidiu Opriș – „Teleleu din Maramureș” și-a sărbătorit și ziua de naștere în larga familie a sucenilor și a prietenilor invitați. Îi mulțumim și noi pentru momentele frumos trăite împreună! Am avut bucuria să ne reîntâlnim duminică cu oameni frumoși, cu foști, actuali și viitori studenți și masteranzi ai domeniului Studii Culturale (Etnologie și Etnoturism) din cadrul Facultății de Litere Baia Mare, să fim părtași la sărbătoarea comunității sucene. Mulțumim frumos celor care au făcut larg în sufletul și în curtea lor pentru a ne primi! E toamnă frumoasă în Țara Lăpușului… (asist. univ. drd. Florin-Vasile Pop)