Ca în orice domeniu spiritul de echipă e esențial pentru succesul unui proiect. S-a dovedit și de această dată , când, echipa studenți și masteranzi la etnologie s-au reunit pentru reabilitarea acestei case tradiționale din satul Prislop, comuna Boiu Mare.

Joaca cu lutul frământat, sfaturile specialiștilor de la Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș, prezența mentorilor de la Facultatea de Litere, dar nu în ultimul rând, ospitalitatea gazdelor noastre ne-au purtat într-o buclă atemporală unde actualul se întâlnește cu arhaicul. A fost o experiență de neuitat ce musai trebuie repetată.

Mulțumesc colegilor și îndrumătorilor pentru toate, mulțumesc Ioachim Făt pentru minunata coloană sonoră. Vizionare plăcută!