Workshop – Mai aproape de țara mea, România! Ziua națională a României, Organizatori: ACORAMAR – Asociația Hispano-Română, în colaborare cu: Primăria San Pedro del Pinatar, Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, Asociația ASESTERMUR, Murcia, Consulatul României în Almeria, Consulatul Onorific al României în Murcia, Universitatea Tehnică din Cluj Napoca, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Facultatea de Litere, România, Școala Gimnazială „Vasile Cârlova”, Târgoviște, Dâmbovița, Asociația Culturală Filo-Elenă „Eleftheria”, Brăila. (2.12.2022, online)

Suntem români și punctum!
💙💛❤
Am fost invitați să sărbătorim Ziua Națională a României, on-line, în comunitatea românească din San Pedro del Pinatar, Spania. Felicităm organizatorii și, în special, pe copiii care au evoluat în spectacol, cântând cu drag și dor de România! Mulțumim colegilor, studenților și colaboratorilor noștri care s-au implicat în acest proiect de suflet! Mulțumim, tuturor, pentru împreuna-bucurie!
❤
Proiectul: MAI APROAPE DE ȚARA MEA, ROMÂNIA!, ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI, 2 decembrie 2022
📌 Organizator / Organiza: ACORAMAR – Asociația Hispano-Română – O Inimă, Două Mări, San Pedro del Pinatar
📌 În colaborare cu / Colaboradores:
• Primăria / Ayuntamiento de San Pedro del Pinatar;
• Departamentul pentru Românii de Pretutindeni / Departamento de los Rumanos de Todas Partes del Mundo;
• Asociația ASESTERMUR, Murcia / Asociación ASESTERMUR, Murcia;
• Consulatul României în Almeria / Consulado de Rumania en Almeria;
• Consulatul Onorific al României în Murcia / Consulado Honrario de Rumania en Murcia;
• Universitatea Tehnică din Cluj Napoca, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Facultatea de Litere, România / Universidad Técnica, Cluj Napoca, Centro Universitario Norte, Baia Mare;
• Școala Gimnazială „Vasile Cârlova”, Târgoviște, Dâmbovița / Centro Escolar ,,Vasile Carlova” Târgoviște, Dâmbovița;
• Asociația Culturală Filo-Elenă „Eleftheria”, Brăila / Asociación Cultural Filo-Helena „Eleftheria”, Brăila.
text: lector univ. dr. NATALIA LAZAR