Domeniul Studii Culturale a avut astăzi oaspeți de seamă: elevii clasei a II-a C, Școala „Avram Iancu” din Baia Mare.

Sub semnul temei „Să învățăm despre noi”, am vorbit despre lână, despre țesut, despre mască, despre costumul tradițional….și multe altele.
Am încercat însă să descoperim și ce înseamnă studenția la Facultatea de Litere, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca. Am vizitat săli de curs și de seminar, am fost in Arhiva de Folclor.

Am descoperit ce este un Decanat…și am încercat scaunul de Decan… concluzia: „ne stă bine”!

La final am constat împreună că: „a fost foarte frumos!”; ” vreau să fiu student la Universitatea asta!”; „am aflat lucruri noi”; ” mai venim aici”!

Îi mulțumim lui tanti Marița, din Chiuzbaia, profesorul nostru de azi, care: ne-a spus povești frumoase și ne-a arătat cum se toarce; ne-a vorbit foarte frumos despre lumea satului și despre rolul femeii; ne-a învățat să facem cipcă! Îi mulțumim Teodorei, „asistenta” lui tanti Marița pentru ajutorul pe care ni l-a dat în activitățile cu copiii.

Mulțumim doamnei învățătoare Dana Florian pentru că ne-a permis să facem cunoștință cu acești copii frumoși și isteți!

Dragi copii, ne-am simțit minunat alături de voi, sperăm să ne revedem curând, să continuăm povestea!

Nu uitați, Facultatea de Litere din Baia Mare vă așteaptă mereu să îi treceți pragul!