„Povești trăite. Istorii povestite” – ediția a III-a, 25 februarie, 2023 – Prislop, comuna Boiu Mare, Maramureș
Organizatori: Parohia Sfinții Apostoli Petru și Pavel și Asociația Sfânta Împărăteasă Irina, Prislop.
Parteneri: Primăria Boiu Mare, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Facultatea de Litere, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Muzeul de Etnografie și Artă Populară Maramureș, Asociația Zestrea Maramureșului, Grădinițele cu program prelungit din Boiu Mare și Târgu Lăpuș.
Întâlnirea a fost pusă sub semnul obiceiurilor de primăvară, într-o încercare de aducere aminte, prin reunirea a trei generații. S-a „povestit” despre trecerea de la iarnă la vară și riturile specifice, despre ”Cap de primăvară” în Țara Chioarului, despre Mărțișor, dar și despre riturile de începutul Postului mare.
Totul s-a încheiat cu „Joc de Lăsata Secului”.
Ne-am bucurat de oaspeți dragi din Argeș, astfel încât întâlnirea a fost și prilej de comparație între zone etnografice diferite. Mulțumim pe această cale doamnei Iagăr Elena, managerul Centrului de Cultură și Arte Argeș, pentru participarea la acest eveniment, alături de alți colaboratori ai domniei sale.
Mulțumiri speciale tuturor bunicelor și bunicilor din Prislop, Maramureș!

conf. univ. dr. Delia SUIOGAN