Sărbători Pascale în Rogoz, Țara Lăpușului.
Casa Muzeu din satul Rogoz, Primăria Târgu Lăpuș, Centrul de Informare turistică Târgu Lăpuș, Parohia ortodoxă Rogoz, Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Facultatea de Litere și-au dat întâlnire în Rogoz, Țara Lăpușului pentru a se pregăti cum se cuvine pentru sărbătoarea Sfintei Învieri. Coordonatorul activității a fost doamna Călina Mârzac.
Împreună cu găzdoaiele, dar și cu tinerii satului s-a încercat reconstituirea momentelor cele mai importante din săptămâna premergătoare Paștelui, dar și a primei zile de Paște.
S-a încercat, în fapt, transmiterea de la o generație la alta a unor obiceiuri ce definesc o identitate a locului, dar și a zonei.
Vă propunem doar câteva fotografii, care să vă descopere puțin din frumusețea acestei zile! Vom reveni cu alte materiale la timpul potrivit!
Țara Lăpușului, județul Maramureș – un tărâm de poveste, unde sărbătorile au un farmec anume.