Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș în parteneriat cu Facultatea de Litere din cadrul Univerității Tehnice din Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord Baia Mare, organizează în data de 18 noiembrie 2022 sesiunea de comunicări științifice cu tema ”Valorile satului românesc – trecut, prezent și viitor”. Anul acesta ne onorează cu prezența specialiști de la peste 30 de instituții din țară, muzee, universități, asociații de profil, institute de cercetare, reprezentanți ai Ministerului Culturii și ai Academiei Române.

Sub coordonarea dnei. Monica Mare, manager al Muzeului Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș, lucrările sesiunii vor fi deschise de acad. Marius Porumb, dr. Teodor Ardelean, conf. univ. dr. Ioan-Mircea Farcaș și dr. Ioan Marchiș. 📖 Moderatorii celor 3 paneluri ale sesiunii din acest an vor fi conf. univ. dr. Delia Suiogan (UTCN-Centrul Universitar Nord Baia Mare), dr. Ilie Gherheș (șef secție etnografie – Muzeul Satului MJEAPMM), Dr. Camelia Burghele (Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău), lect. univ. dr. Natalia Lazăr (UTCN-Centrul Universitar Nord Baia Mare) și Elena Iagăr (manager – Centrul Județean de Cultură și Arte Argeș).
De asemenea, ne onorează cu prezența dl. Radu Trufan, vicepreședinte al Consiliului Județean care va adresa un cuvânt de salut celor prezenți.
Evenimentul se va desfășura, vineri, 18 noiembrie 2022, în Sala Bogdan Vodă a Palatului Administrativ din Baia Mare începând cu ora 09:00. Lucrările vor fi publice, fapt pentru care lansăm invitația tuturor celor care doresc să (re)descopere frumuseților culturii tradiționale de a audia comunicările științifice ale participanților (atașăm programul complet).

Vă așteptăm cu drag!

manager, MONICA MARE