Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca; Centrul Universitar Nord din Baia Mare – Facultatea de Litere, Studii Culturale – ETNOLOGIE – ETNOTURISM; Grupul de cercetare interdisciplinară ”OMUL ŞI CULTURA – IERI, AZI, MÂINE. REALITATE, ISTORIE ŞI MIT”; Cercul de Etnologie și Antropologie „IOAN CHIȘ STER” în colaborare cu Primăria comunei Groșii Țibleșului și Primăria comunei Boiu Mare, Parohia ortodoxă Prislop, Asociația Culturală ”Sfânta Împărăteasă Irina” Prislop și Asociația Zestrea Maramureșului vă invită să participați la workshop-ul ”Simboluri sacre legate de Sărbătorile Pascale”.
La eveniment vor participa locuitori din comunele Groșii Țibleșului și Boiu Mare, studenți și masteranzi ai Facultății de Litere din Baia Mare, liceeni de la colegiile naționale și liceele din Baia Mare, Sighetu-Marmației și Târgu-Lăpuș, la o întâlnire între generații.
Manifestarea se va desfășura luni, 03.4.2023, începând cu ora 14, la Biblioteca Facultății de Litere din Baia Mare.