Toamnă minunată la Costeni (comuna Cupşeni), alături de oameni frumoşi. Studenţii de la Etnologie şi Etnoturism (Facultatea de Litere Baia Mare), coordonaţi de conf. univ. dr. Delia Suiogan și drd. Florin-Vasile Pop, au avut posibilitatea să fie alături de sătenii din Costeni, observând şi trăind, momente importante ale comunităţii.

O parte dintre studenții specializărilor ETNOLOGIE și ETNOTURISM, din cadrul Facultății de Litere, Centrul Universitar Nord din Baia Mare au ales să petreacă această zi alături de oamenii minunați din satul Costeni, com Cupșeni, MM, la invitația domnului Petru Hereș.
În calitate de observatori, studenții și masteranzii au vorbit cu sătenii despre semnificațiile sărbătorii de Sf. Dumitru și au fost invitați să participe la o șezătoare, dar și la sfințirea unei troițe. De asemenea, ni s-a propus reactualizarea unui vechi ritual de nuntă: cusutul steagului.
Mulțumim gazdei noastre, precum și tuturor sătenilor ce au fost parte a acestei întâlniri între generații.

La șezătoare – S-a horit, s-a vorbit despre rostul șezătorilor în comunitățile sătești, s-au făcuț ”vrăji” de adus feciorii în șezătoare, s-au spus glume, s-au jucat o serie întreagă de jocuri specifice șezătorilor.