Astăzi, 30 noiembrie 2023, am avut onoarea de a participa, împreună cu studenți și masteranzi ai noștri, de la Facultatea de Litere, Etnologie, la Vișeu de Jos, la sărbătorirea Zilei Naționale a României.

Evenimentul a fost organizat în căminul cultural, proaspăt modernizat și redat comunității prin grija Primăriei, a Consiliului local și a domnului primar Gavrilă Șimon.
După slujba de sfințire și binecuvântare a lăcașului de cultură, a fost vernisată expoziția de fotografie organizată de studentul nostru, Nasui Denis Florin, fiu al locului, iar, apoi, ne-am bucurat de spectacolul de muzică și poezie patriotică prezentat de elevii școlii din Vișeu de Jos.

Felicitări tuturor celor implicați în organizare și alese mulțumiri, Denis, pentru invitația de a fi părtași la sărbătoarea și bucuria unei comunități adânc ancorate în tradiție!

Nu plânge, Maică Românie!
Adună tot ce-i bun sub soare;
Ne cheamă şi pe noi la praznic,
Când România va fi Mare!

Lector univ. dr. Natalia Lazăr